Věděli jste, že existuje léčivé víno, které se užívá ryze z medicínských důvodů? Jde o víno, které pomáhá vyřešit chudokrevnost. Obecně se mu říká železité víno, víno na chudokrevnost anebo také medicinální víno. Oficiálně se však jedná o Maltoferrin, jenž zcela běžně koupíte v lékárnách a vyrábí jej Herbadent, tradiční česká společnost, s více než stoletou historií.
Historie léčivého vína
Léčba vínem není žádnou novinkou, užívali ji lidé již ve starověku. Ostatně tuto skutečnos dokazuje vůbec první zmínka o užívání vína jako léku, která pochází z roku 2100 př. n. l. Zmínka byla nalezena v sumerském městě Nippur, kde byla tato skutečnost popsána na hliněné cedulce klínovým písmem. Šlo vlastně o recept, protože na tabulce bylo doporučeno víno louhovat s různými typy dalších látek s léčivými účinky. A věděli jste, že víno k léčebným účinkům využíval i Hippokrates, Galén nebo Avicenna?
Léčivé víno v Česku
Ve středověku se objevily první lékárny, které vedle řady těch nejrůznějších prášků, pilulek a sirupů nabízely i různá vína. V Česku je kupříkladu nabízel dvorní lékárník Karla IV. Angelus z Florencie, který v Praze pěstoval léčivé rostliny v místě dnešní hlavní pošty a révu pak na Vinohradech.
Léčebné železité víno současnosti – Maltoferrin
Současné lékařsky využívané víno se skládá ze tří částí – sladového vína (Malto), železnatého komplexu (Ferro) a kůry chinovníku lékařského (chin). odtude tedy název železité víno. Podle původní receptury je to právě kůra chinovníku, která v přímém kontaktu se sladovým vínem a navázanými komplexy železa podporuje tvorbu žaludečních šťáv a podporuj i usnadňuje vstřebávání železa o organismu. Takovéto železité víno je vhodné konzumovat nejen při chudokrevnosti, ale i u silné menstruace, hemeroidech, po operacích, kde došlo k velkým ztrátám krve, tam, kde se nemocný potýká s horším vstřebáním železa ve střevě.
Jak se toto léčivé víno vyrábí?
Víno se vyrábí podle tradiční receptury Dr. Svatky z roku 1897, které vychází ze sladového vína získaného vinným kvašením sladového extraktu. K tomuto základu se pak přidá vodně-lihový extrakt z kůry Chinovníku žlutočerveného obohaceného o komplex železa. Originální výrobní postup je nakonec zakončen několika měsíčním zráním v klasických dubových sudech. Víno je tedy možno označit i jako barrique.
Jak chutná železité víno?
Železité víno má zcela specifickou a s ničím nezaměnitelnou chuť nutriční vlastnosti. Při výrobě nejsou použita žádná aditiva, konzervanty a víno je pasterizováno. Pití vína je dobře snášeno. Odborníci doporučují pít jedné až dvou sklenic denně. Větší množství vám v dosažení větších a rychlejších účinků nepomůže. Cena tohoto vína se pohybuje okolo 250 korun za láhev.
Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.com