Také jste si všimli, že na rozdíl od jiných potravin, vína nemají na láhvi uvedenou exspiraci? Uvažovali jste, proč tomu asi tak je? Je to vskutku zajímavé, na etiketě naleznete všelicos, jen datum do kdy víno vypít ne. Datum exspirace přitom paradoxně naleznete už i na pivě. Ptáte se, proč a jak to tedy s tou dobou trvanlivosti je? Snad pro vás máme pár informací, které to osvětlí.
Pakliže jste si toho nevšimli, vězte, že vína vskutku nejsou opatřena žádným datem exspirace. Z viněty se můžete snadno dočíst, jakým způsobem bylo víno vyrobeno, čili o jaké víno se jedná a jeho věk si můžete odvodit. Většina lepších vín však na štítku má zaznačený i ročník. Navíc byste také měli vědět, že mnoho vín v láhvích, které si můžete koupit v běžných obchodech, je vyrobeno tak, aby nebylo dlouho skladováno. Zákazník by si měl vychutnat svěží chuť vína, ale rozhodně by jej neměl nějak dlouho skladovat. Jiná vína, která obvykle naleznete ve specializovaných prodejnách, jsou naopak vyrobena tak, aby se mohla skladovat anebo archivovat. Takováto vína při správném uskladnění vydrží v dobré kondici mnoho let. Jejich hodnota i cena přitom s věkem stoupá. S udáním exspirace by to měli výrobci obtížné, zvlášť když se ta nejlepší vína dostávají do oběhu i po několika letech od sběru. Kupříkladu jakostní kabinetní se může začít prodávat v obchodě v době 1 – 3 roky po sklizni, slámová vína a pozdní sběr se do obchodu obvykle dostává dokonce až po 3 – 6 letech od sklizně. Bobulové výběry se do obchodu dostanou po 3 letech od sběru. Pro tato vína prostě platí, čím starší, tím lepší.
Dá se tedy říci, že životnost vína v sudech a láhvích se vesměs odvíjí od toho, o jaký typ vína jde a jak dobře víno skladujete. Jestliže si nekoupíte stolní víno anebo o něco lepší známková vína, můžete je skladovat i po dobu několik měsíců nebo dokonce i let.
Jak skladovat víno?
Víno skladujete v konstantní teplotě, která se pohybuje v rozmezí 10 – 12 °C. Je důležité, aby teplota v místnosti byla stabilní a její výkyvy se držely v rozmezí 2 stupňů °C. Víno skladujte v místnosti s dostatečnou vlhkostí, bez přítomnosti denního světla. Víno totiž potřebuje stabilní teplotu, tmu a správnou vlhkost pohybující se okolo 65%. Láhve musí být položené tak, aby víno bylo v kontaktu s korkem. O skladování vína si přečtěte více zde.
Poznatky o víně
Bylo zjištěno, že téměř každá zakoupená láhev vína je obvykle zkonzumována do 48 hodin. Jen málokdo si víno archivuje. A proto se výrobci vína tomuto trendu přizpůsobili a z tohoto důvodu v obchodech povětšinou naleznete vína nevhodná ke dlouhému skladování a archivaci. Důraz se zde klade na svěží chuť. U těchto vín platí spíše opačné pravidlo, a to tedy, čím mladší, tím lepší. Většinu vín tedy můžete konzumovat okamžitě, a tak znalost data exspirace zde není důležitá. Ale přeci jen pro informaci… Víno původem ze severní polokoule by jste měli zkonzumovat do dubna následujícího roku. Na jižní polokouli pak o měsíc dříve.
Načaté víno
Když víno otevřete, je vše jinak. Dochází zde k provzdušnění, oxidaci a dochází zde k rychlému stárnutí. Uchovávat víno po otevření sice můžete, ale je zapotřebí, abyste jej pořádně zašpuntovali korkovou zátkou a uložili láhev do lednice. I tak se doporučuje jeho rychlá konzumace. Stáčené víno do plastové láhve také dlouho skladovat nemůžete. Pravdou také je, že stáčení vína do plastových láhví není ideální, ale o tom si povíme zase jindy. Se stáčeným vínem je to obdobně jako s otevřeným vínem. Stočené víno byste měli spotřebovat nejpozději do 10 dnů.
Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.com