Bílé víno
Bílé víno je vhodné podávat ve sklenicích, jež tvarem připomínají tulipán. Jsou tedy užší než kulaté balonové sklenice určené na červené víno. Tvar těchto sklenic zůstává v posledních letech téměř neměnný, vyvíjí se však materiál.
Výrobci i konzumenti v dnešní době preferují bezolovnaté sklo, sklenky na víno se pak dělají tenkostěnné. Díky tomu se umocňuje zážitek z pití vína. Sklenka také musí mít dostatečný objem, aby vinné aroma nevyprchávalo příliš rychle. V případě bílého vína je ideální objem sklenice 300 ml.
Optimální teplota, při níž byste měli bílé víno servírovat, je 7 °C. Výrazná bílá vína pak snesou i teplotu okolo 10 °C.
Červené víno
Červená vína bývají ve srovnání s těmi bílými těžší a aromatičtější. Také zpravidla obsahují více alkoholu, proto jsou sklenky na červené víno větší. Objem se nejčastěji pohybuje okolo 500 ml, výjimkou ovšem nejsou ani sklenice o objemu 800 ml. Balonový tvar s širším hrdlem zajistí dostatek prostoru pro aromatické látky, aby se mohly plně uvolnit a rozvinout.
Červené víno se také musí nechat vydýchat, okysličit. Proto se před podáváním dekantuje, tedy zvolna přelije z láhve do karafy, kde se nechá několik minut odpočinout.
U červených vín koluje poučka, že se mají servírovat při pokojové teplotě. To skutečně platí, jenže onou pokojovou teplotou se myslí hradní síně z dob středověku, kdy si lidé rozhodně nevytápěli na 23 °C. Mladá červená vína je dokonce možné servírovat při teplotě 7 °C. Běžná červená pak vychlazená na 10 °C a těžká červená vína okolo 12 °C. Pouze červená vína s vyšším obsahem taninů snesou teplotu 15 °C. Při vyšších teplotách vystupuje z vína alkohol a další nežádoucí aromata, která vám zkazí požitek.
Šumivé víno
U šumivých vín se nejčastěji doporučují sklenky typu flétna, ovšem měly by být se zúženým hrdlem. Další variantou jsou menší sklenky tulipánového tvaru o objemu do 200 ml. Ty zpomalují vyprchávání bublinek, udrží šumivé víno déle chladné a kumulují aromatické látky. Šumivá vína se podávají nachlazená na 5 °C.
Dezertní a fortifikovaná vína
Speciální typ vín, jako je portské, madeira či ledové víno, se servírují v menších sklenkách. Ideální jsou degustační sklenice, které se používají také na destiláty. Teplota těchto vín by se měla pohybovat mezi 10–12 °C.
Degustace
Nyní tedy máte víno rozlité ve správných sklenkách a o správné teplotě. Co dál? Nyní vás čekají tři kroky, pomocí kterých odhalíte i ty nejjemnější nuance vašeho vína.
Jako první se hodnotí barva vína, jeho čirost a viskozita. Poté je na řadě čich. Přibližte sklenici k nosu, aby se vznášel lehce nad okrajem sklenky. V žádném případě nestrkejte nos přímo do sklenice! Nadechněte se zlehka. Hlubokým nádechem přesytíte čichové buňky a vaše snaha vyjde vniveč. K vínu si přivoňte několikrát, abyste objevili primární, sekundární i terciární aromata.
Jako poslední přichází na řadu chuť. Nejprve si dejte malý doušek a nechte víno rozlít po jazyku. Tím přivyknete chuťové receptory na jeho chuť. Po chvíli se napijte znovu, uvidíte, že náhle bude víno chutnat jinak a lépe. Také již budete schopni objevit chuťové nuance. Ochutnáním také zjistíte, jakou má víno texturu – zda je hutné, nebo naopak vodové – a jaká je jeho délka dochuti. Zda rychle vyšumí, nebo vám na patře bude znít ještě dlouho.
Na závěr si shrňte své dojmy. Bylo víno vyvážené? Nebo některá chuť nepříjemně převyšovala ostatní? Bylo víno komplexní, s dlouhotrvajícím pocitem v ústech? Byl to příjemný zážitek?
Hlavně nezapomeňte: sto lidí, sto chutí. Proto se nikdy nebojte přiznat, když vám víno nechutná, byť by mělo sebevíc medailí.
Zdroj: redakce, foto: envato