Pokud není zrovna vývrtka po ruce, existuje mnoho způsobů, jak si s otevřením vína poradit.
Zapalovač
Jedná se o nenáročný způsob bez potřeby použití síly.
Pouze začnete zahřívat hrdlo lahve pod korkem do té doby, než se v nádobě vlivem změny teploty vytvoří silný tlak, který korek vystřelí ven. Je však potřeba láhev zahřívat alespoň 3 minuty. Pozor na popáleniny ať už o samotný zapalovač, nebo o horké sklo lahve.
Tímto způsobem je také obsah lahve vystaven vysokému teplotnímu šoku. Proto byste takto neměli otevírat opravdu drahá a speciální vína, která by vlivem změny teploty mohla ztratit svůj veškerý potenciál.
Vařečka
Vařečka může sloužit nejen k vaření, ale i k otevírání vína. Stačí použít její úzký konec a silným tlakem zatlačit korek dovnitř lahve. Je možné, že se vám to nepovede ihned.
Pokud se vám nebude dařit, použijte větší sílu. U tohoto způsobu hrozí, že se vám korek částečně rozdrolí a jeho kousky se budou nacházet ve víně.
Klíče
Dlouhý klíč můžeme použít podobným způsobem, jako vrták. Klíč zavrtáme šikmě do korku a silným tahem vytáhneme korek ven. Výhodou je, že klíče má u sebe každý jak na cestách, tak doma.
Kleště a šroubek
Jednoduše zavrtáme ostrý šroubek (s co největším průměrem) do korku a pomocí kleští jej vytáhneme ven. Pokud to je možné, zvolíme šroubek s co největšími závity, aby dobře přilnul ke korku.
Nůž
Nůž se dá použít podobně jako klíč. Zapíchneme jej co nejhlouběji do korku a kývavým pohybem se snažíme dostat korek ven. Jedná se o poněkud nebezpečný způsob, kterému je lepší se vyhnout.
Bota
Nejzajímavější a nejméně častou metodou otevření vína bez otvíráku je pomocí boty. Jestliže jste zrovna v přírodě a nemáte u sebe téměř nic, můžete vyzkoušet svou vlastní botu. Použití je přitom úplně jednoduché.
Vyzujeme botu, do které vložíme láhev hrdlem nahoru. Následně s botou silně bouchneme o zem. Díky tomuto pohybu by měl korek samovolně vyletět. Bota zároveň zabraňuje roztříštění lahve.
Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay