DotekyVina.cz
Dnes (14.litopadu) je světový den diabetiků | Doteky vína

Dnes (14.litopadu) je světový den diabetiků

Čtrnáctého listopadu je Světový den diabetiků. Nechce se nám úplně napsat, že se slaví. Kdo by slavil, že je diabetik? Položme si otázku jinak: můžu slavit, když jsem diabetik? Třeba nějakou dobrou skleničkou suchého vína? Mít trošku povědomí o tom, co to znamená víno + cukrovka, je užitečné nejen tehdy, je-li člověk sám pacientem. Ale také tehdy, má-li někoho s touto diagnózou ve své rodině nebo okolí.

Diabetes je metabolická porucha, vztahující se ke schopnosti vytvářet či využívat hormon inzulin. Ten řídí přesun krevního cukru k orgánům a tkáním našeho těla a jeho využívání. Diabetik musí být pod trvalým odborným dohledem praktického lékaře, diabetologa i očního lékaře.

Margit Slimáková, známá propagátorka zdravého životního stylu, ve své knize „Velmi osobní kniha o zdraví“ věnuje alkoholu jeden a půl stránky. Asi tušíte, že žádnou zelenou k pití alkoholu nedává. Tématu pití v kontextu s rozvojem cukrovky druhého typu se věnuje jeden krátký, ale dobře cílený odstavec. Pointa je zase nasnadě: vysoké množství alkoholu rozvoj cukrovky jednoznačně podporuje, takže stopka! Odstavec však začíná větou: „Zajímavou roli hraje alkohol v rozvoji cukrovky druhého typu. Malé množství alkoholu zvyšuje citlivost k inzulinu a poskytuje mírný ochranný efekt.“

Než bychom se tu začali dohadovat nad subjektivnímu pojmy a dojmy, co je ještě malé množství alkoholu a co je množství větší, pojďme se raději soustředit na to, čemu by diabetici měli věnovat pozornost. Předně by neměli ztrácet kontrolu nad svým chováním. Diabetik pod vlivem totiž ztrácí zábrany a jí, co by neměl. A víc, než by měl. Alkoholické nápoje obecně posilují nežádoucí účinky léků na diabetes. Vůbec se nesmí požívat společně s lékem metforminem. Úplný zákaz by měli respektovat i diabetici s těžkým postižením periferních nervů, postižením zraku v důsledky diabetu a vysokým krevním tlakem.

Pijete-li větší množství alkoholu,  zaměstnáte vlastní játra jeho odbouráváním a ony nevyrobí cukr. To může vést až k hypoglykémii, při které si člověk nedokáže sám pomoci a která přímo ohrožuje život. Předchází jí zmatené chování a nesrozumitelná řeč. Příznaky typické pro opilost a tudíž pro ostatní lehce zaměnitelné. Diabetikům se doporučuje mít u sebe zdroj cukru, například glukózový bonbón. Dobré je také někoho ze svých spolustolujících obeznámit s tím, že jste diabetik – zvlášť pokud vás neznají. S alkoholem, který neobsahuje cukr, je potřeba současně jíst. A naopak alkohol, který cukr obsahuje, by měl diabetik započítávat do bolusové dávky inzulinu a sacharidy v něm korigovat. Před spaním po oslavě je nutné si hladinu glykémie vždy zkontrolovat.

Při vyšetření u diabetologa si nehrajte na svatého a přiznejte barvu. Jestliže vás v ordinaci postihuje záhadná ztráta paměti, klidně si přibližně šest týdnů před termínem pište do zápisníčku, kolik alkoholu konzumujete. Váš lékař potřebuje pravdivé informace ze dvou důvodů. Prvním je interakce alkoholů s předepsanými léky a druhým je stavba vašeho stravovacího plánu. Alkohol totiž představuje kalorický příjem navíc. Kromě toho řada vín obsahuje zbytkový cukr. Když budete u regálu s víny váhat, pro které lahvi sáhnout, vyberte suché víno. Suchá bílá vína obsahují do 5 g/l cukru, což na hladinu glykémie nemá téměř žádný vliv. Přepočítané na skleničky – 2 až 3 deci suchého bílého vína u jinak dobře vyrovnaného diabetika nevadí. Občas.

Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: depositphotos.com; 



Sdílejte tento článek:
sharethis
Tento článek byl publikován: