Domácí vinotéka zaručuje ideální podmínky skladování vašim vínům a vám skleničku kvalitního vína kdykoliv si budete přát. Ideálními podmínkami je myšlena zejména optimální nekolísavá teplota, vlhkost, světlo, respektive přítmí a také poloha láhve. Druhů domácích vinoték je mnoho a stejně tak parametrů podle čeho vybírat. Důležité je rovněž vědět, že ne všechna vína lze archivovat dlouhé roky. A ne vždy platí čím starší, tím lepší.
Proč si pořídit domácí vinotéku?
Možná se ptáte, zda není domácí vinotéka přílišný luxus. Vždyť vychladit víno lze i v ledničce. Vychladit možná, ale skladovat víno v klasické ledničce dobré rozhodně není. Hlavním problémem je teplota. Jak ledničku otvíráme i několikrát denně, teplota v ní kolísá. Navíc například červenému vínu svědčí teplota 15 až 18 °a tu v ledničce nenajdete.
Pokud váháte, zda se k vám domácí vinotéka hodí, odpověď je ano. Umí totiž splynout s prostředím, ale dokáže interiéru i vetknout nádech luxusu.
A teď to nejlepší. S domácí vinotékou se můžete nechat kdykoliv rozmazlovat chutí ideálně vychlazeného vína.
Domácí vinotéky podle umístění
Domácí vinotéka by měla zapadnout do vašeho interiéru. Z tohoto hlediska je možné se orientovat v nabídce podle jejího umístění. Můžete ji zakomponovat do celkového designu kuchyně, anebo zvolit elegantní solitér. Každé řešení má své pro a proti.
- Vestavěná domácí vinotéka – neruší celkový design místnosti, ale zakomponovat ji do již vybavené kuchyně nebo obývákové stěny bude trochu těžší.
- Samostatně stojící vinotéka – je s ní snazší manipulace, ale může být hlučnější. Kromě funkčních parametrů je třeba zaměřit se i na design.
Domácí vinotéky podle velikosti
Jste jediní kdo si doma večer otevře láhev vína? Pak možná není třeba pořizovat velkou vinotéku. Leda, že byste vína sbírali anebo měli mnoho přátel a pořádali luxusní večírky. Domácí vinotéka umí pojmout až 100 lahví. A existují i zařízení pro dvojnásobek, ale to už jsou spíš vinotéky vhodné do vináren a dalších gastronomických provozů. Domácí vinotéka nabízí nejčastěji kapacitu 20 až 50 lahví, ale k dispozici jsou i malé skříně s kapacitou okolo 10 lahví.
- Menší domácí vinotéky mají kapacitu okolo 10 lahví
- Ve středních a větších vinotékách lze uskladnit od 20 do 50 lahví
- Největší domácí vinotéky jsou určeny k uskladnění do 100 lahví, větší zařízení je určeno spíše pro gastronomické provozy
Jednozónová nebo vícezónová vinotéka?
Aby to nebylo tak jednoduché, každé víno vyžaduje jiné skladovací podmínky. Jste-li milovníkem jednodho druhu vína, budete mít výběr snazší, dostačující je pro vás jednozónová domácí vinotéka. Takové zařízení drží nastavenou teplotu ve všech místech.
Pokud, ale chcete uchovávat různá vína, z nichž některá raději odpočívají ve vyšší teplotě a jiná v nižší, je výhodnější zakoupit dvouzónovou vinotéku.
S množstvím zón souvisí i kapacita vinotéky. Většinou čím je větší, tím více zón nabízí. V gastronomických provozech mají vinotéky tři až šest zón a každé víno tak má ideální podmínky.
- Jednozónová – nejčastější menší domácí vinotéky určené pro jeden druh vína
- Dvouzónová – pro milovníky různých druhů vín
- Tří a více zónová pro gastronomii nebo vášnivé sběratele vín
Výběr podle chlazení
Domácí vinotéka je dalším spotřebičem a má svou energetickou náročnost. Tak jako všechny domácí spotřebiče i vinotéky musí mít energetický štítek, ze kterého se můžete snadno dozvědět o jak energeticky náročné zařízení jde. K dispozici jsou dva druhy chlazení. Méně časté a vzhledem k účinnosti vhodné spíše pro menší domácí vinotéky je termočlánkové chlazení. Jeho výhodou je nižší pořizovací cena a tichý chod. Naopak nevýhodou je malý výkon a vyšší energetická náročnost. Častěji jsou k vidění domácí vinotéky kompresorové. Jsou sice dražší, ale výkonnější a mají nižší spotřebu.
- Termočlánkové chlazení – menší výkon, nižší hlučnost
- Kompresorové vinotéky – rychle vychladí, menší spotřeba energie, vyšší hlučnost
Autor David Web, Foto: Pixabay.com