Lambrusco je velmi stará odrůda révy vinné. Nejčastěji se z ní vyrábí červená perlivá suchá vína s lehce trpkým nádechem. Jedná se o modrou odrůdu pěstovanou v italské oblasti Emilia-Romagna a Lombardie. I přes jeho neprávem získanou špatnou pověst to jsou velice kvalitní vína, která stojí za to ochutnat.
Špatná pověst Lambrusca
Lambrusco je červené perlivé víno, které si získalo neprávem špatnou pověst kvůli nečestným prodejcům, většinou z Polska, kteří tuto odrůdu ředili, doslazovali a prodávali velice levně. Tyto nekvalitní a velice levné lahve následně prodávali do ostatních zemí (zejména USA) pod názvem Lambrusco.
Kvůli tomu je dnes v mnoha zemích Lambrusco považováno za „studentské víno“, které se nehodí k běžnému pití. To však nemusí být vždy pravda. Při koupi tohoto vína od ověřeného vinaře s kvalitními hrozny se jedná o velice dobré víno, které se hodí i k slavnostnějším událostem.
Název Lambrusco
Název Lambrusco vyjadřuje nejen druh vína, ale celkově i jeho 60 odrůd, ze kterých se následně perlivá vína vyrábějí. Mezi ty nejznámější pododrůdy patří například Lambrusco Salamino, Lambrusco Maestri, Lambrusco Gasparossa nebo Lambrusco Sorbara.
Původ názvu Lambrusco není přesně známý. Zatím co ostatní italské odrůdy byly pojmenovány po nejbližším městě nebo oblasti pěstování dané odrůdy, název Lambrusco vznikl pravděpodobně úplně jinak.
S největší pravděpodobností tento název pochází už z dob Etrusků, kdy vinaři pěstovali na stromech dlouhé pnoucí se liány vinné révy. Tyto liány pojmenovali jako Lambrusco pravděpodobně podle latinských slov Labrum (hranice pozemku) a ruscum (divoce rostoucí).
Tento název používali ve svých spisech i římský senátor a řečník Cato starší a Vergilius – slavný římský básník.
Lambrusco DOC – z okolí města Modena
Hrozny pěstované a vykvašené na víno z okolí města Modena se nachází na území chráněného zeměpisného označení. Právě zde se totiž pěstují ty nejkvalitnější Lambrusca s označením DOC, která jsou pro svou kvalitu vůbec nejžádanější.
Označení DOC se používá pro víno, které bylo vypěstováno ve specifické a předem schválené oblasti za těch nejpřísnějších pěstitelských podmínek. Jedná se o značku, která zaručuje ta nejkvalitnější dostupná vína na trhu.
Právě z oblastí Emilia-Romagna a Lombardie pochází ta nejlepší Lambrusca z celé Itálie. Vyváží se proto až do USA nebo Skandinávie. Celkově se z této oblasti ročně prodá okolo 400 milionů lahví vína Lambrusco těch nejrůznějších druhů.
Odrůda Lambrusco
Jedná se o velice známou a často pěstovanou odrůdu nejen v Itálii, ale i v celé Evropě. Domovinou tohoto vína jsou certifikované oblasti Emilia-Romagna a italské Lombardie, ve kterých je možné vyrábět vysoce kvalitní certifikovaná vína Lambrusco s označením DOC.
Odrůda Lambrusco plodí modré hrozny se silnou ovocnou chutí a trpkým nádechem. Přesná chuť a aroma však záleží na zvolené pododrůdě Lambrusca.
Těchto pododrůd je celkově téměř 60 a každá z nich se liší buď v chuti, nebo podmínkách pro pěstování. I přesto plodí jakékoliv Lambrusco vždy modré hrozny – tudíž produktem jakéhokoliv Lambrusca bude téměř vždy červené víno.
Lambrusco di Sorbara
Lambrusco di Sorbara je pravděpodobně neznámější a nejuznávanější pododrůdou Lambrusca.
Název „di Sorbara“ vznikl podle vesnice Sorbara, která je pro známá tím, že se specializuje na pěstování právě této odrůdy.
Víno má jemně fialkovou vůni, je svěží, lehké a díky šťavnaté pikantní kyselince se hodí na letní večerní popíjení.
DOC Lambrusco di Sorbara
DOC této odrůdy se nazývá „DOC Lambrusco di Sorbara“. Jedná se o jedno z nejoblíbenějších a nejkvalitnějších Lambrusek vůbec.
Díky regulované produkci a mnoha požadavkům na pěstování a zpracování hroznů se tato vína DOC řadí mezi vůbec nejkvalitnější a nejprodávanější.
Lambrusco Gasparossa
Název „Gasparossa“ vznikl přirozeně – Hrozny a zejména stopky mají těsně před sklizní velice sytě červenou až rudou barvu, což je u této odrůdy nezvyklé. „Rossa“ značí v italštine červenou barvu –odtud tento název.
Víno této odrůdy má tmavě rudou barvu, plnou chuť a silnější tříslovinu (látky ze stopek a zrn bobulí, které způsobují trpkost). Na konci se objevuje nahořklá dochuť, kterou kompenzuje vyšší obsah cukru.
DOC Lambrusco Grasparossa di Castelvetro
DOC této odrůdy spadá opět mezi ta kvalitnější vína. Stejně jako ostatní Lambrusca DOC, i DOC Lambrusco Gasparossa di Castelvetro pochází z okolí Modeny.
Název „di Castelvetro“ poukazuje na město „Castelvetro di Modena“, kde se tato odrůda s označením DOC pěstuje. Město se nachází se asi 15 kilometrů jižně od Modeny a 30 kilometrů od města Bologna.
Lambrusco Salamino
Tato pododrůda Lambrusca nese velice výstižný název „Salamino“, který jednoduše vystihuje chuť vína. Vinařům, kteří toto víno kdysi pojmenovali, totiž tato odrůda připomínala svým aroma a chutí salám, což byl důvod, proč se jej rozhodli i takto pojmenovat.
Po zpracování však víno získává intenzivní ovocné aroma s nádechem lesního ovoce, kompotu nebo nasládlých třešní. Má jemnou tříslovinu a nasládlou chuť.
DOC Lambrusco Salamino di Santa Crose
DOC této odrůdy se vyrábí kousek od italského města Santa Crose, které se nachází asi 30 kilometrů severně od města Modena. Jedná se o oblast specializující se právě na pěstování Lambrusca Salamino s označením DOC.
Bílé a růžové Lambrusco
Réva odrůdy Lambrusco produkuje modré hrozny, kvůli čemuž se vyrábí zejména vína červená. Avšak i přes to se lze setkat s Lambruscem bílým nebo s Lambruscem růžovým (Rosé).
Stejně jako u červených vín, i pro výrobu bílých a růžových vín se používají hrozny modré. Rozdíl ve finální barvě však tvoří způsob zpracování hroznů a postup kvašení, ne odrůda.
Bílé a růžové Lambrusco vzniklo na základě zvýšení prodeje zejména v USA, kde jsou všeobecně populárnější vína bílá a růžová. Nejedná se tedy o žádnou tradiční recepturu – tato vína vznikla pouze komerčně.
Červené Lambrusco
Červená Lambrusca vznikají přímým kvašením rmutu (směs bobulí a šťávy), díky čemuž se ze slupek modrých hroznů vypustí barvivo, které způsobí červené zbarvení vína.
Jakmile rmut vykvasí, nechá se vylisovat a víno je hotovo. Tento způsob výroby je při zpracování Lambrusca běžný.
Bílé Lambrusco
Rozdílem při výrobě bílého Lambrusca je ten, že do fáze kvašení se nedostávají bobule se slupkami, ale rovnou vinný vylisovaný mošt.
Lisováním se z bobulí dostane veškerá potřebná šťáva a ta se nechá kvasit. Tím, že se v této šťávě nevyskytují slupky, získává víno přirozeně žlutou až zlatavou barvu. Barviva ze slupek se tedy nemají jak dostat do výsledného vína.
Růžové Lambrusco (rosé)
Růžové Lambrusco nevzniká mícháním červeného a bílého vína, jak si mnozí myslí. Růžová vína se získávají specifickým procesem výroby, který kombinuje metodu výroby červeného a bílého vína.
Hrozny na výrobu Rosé se nejprve nechají odzrnit (vzniká rmut). Ten se následně nechá 4–6 hodin uležet tak, aby se ze slupek stačilo uvolnit nějaké barvivo, které dá vznik růžovému vínu.
Důležité je dbát na maximální dobu uležení 6 hodin, jinak se ze slupek může uvolnit příliš moc barviva a z růžového vína se může stát víno červené. Tento krátce uleželý rmut se nechá vylisovat a poté kvasit.
Výroba Lambrusca
Úplně původně se Lambrusco, stejně jako ostatní šumivá vína, vyrábělo metodou Ancestrale neboli přirozeným dokvašováním v láhvi tak, aby se v ní nashromáždil dostatek oxidu uhličitého.
Ten se v průběhu kvašení stává vedlejším produktem práce kvasinek, které přeměňují cukr na alkohol a na tento plyn. Společně se sedimentem se nechává víno zrát a kvasit.
Díky oxidu uhličitému a silnému podtlaku se ve víně začnou vyskytovat malé bublinky, který po otevření způsobuje šumění vína.
Levnější varianta výroby perlivých vín
Později však kvůli velkému objemu byla potřeba změnit proces produkce vína za levnější rychlejší způsoby. Proto se Lambrusco začalo dokvašovat ve vysokoobjemových tancích. Poté se při dokvašení víno pouze uměle dosycuje oxidem uhličitým a je připraveno k prodeji. Není tedy nutné jej nechávat odležet a sytit několik měsíců v lahvích.
Samozřejmě mezi kvalitnější a také dražší vína se řadí Lambrusca kvašená druhotně, tedy několik měsíců v lahvích metodou přirozeného kvašení. Tato vína jsou méně sladká a většinou vyrobená z více kvalitních hroznů.
Ostatní vína Lambrusca, která jsou vyráběna metodou charmat (výroba v tancích), jsou většinou vína méně prokvašená, a tedy i více sladká. I zde je však možné najít vysoce kvalitní kousky vín.
Nekvalitní vína Lambrusco
Úplně nejlevnější vína jsou zákonitě vždy vyráběna a kvašena v tancích a jedná se o hrozny nejnižší kvality. Tato vína je možné poznat tak, že se prodávají v supermarketech za cenu okolo 60 korun za 0,7 litrovou láhev.
Dělení Lambrusca dle cukernatosti
Lambrusco je možné zakoupit v mnoha verzích. Dělíme je podle cukernatosti hned do 4 skupin.
- Secco (suché) – do 15 gramů/litr
- Semisecco (polosuché) – od 15 do 30 gramů/litr
- Amabile (polosladké) – od 30 do 50 gramů/litr
- Dolce (sladké) – od 50 gramů/litr
Mezi nejčastější vína tohoto typu patří Lambrusco secco a Lambrusco Semisecco. Sladší vína tohoto druhu se vyrábí spíše výjimečně.
Vlastnosti vína
Kvalitní vína různých pododrůd Lambrusca mají hned několik společných rysů.
Mezi ně patří rubínová barva s odlesky fialové barvy (někdy je možné narazit i na vína růžová nebo bíla, ta jsou však ojedinělá).
Za mlada vína chutnají silně po ovoci, zejména pak po třešních nebo jahodách. Jeho aroma bývá výrazně ovocné s nádechem hřebíčku, ostružin nebo lehce pikantních papriček.
Jsou jemně perlivá, mají většinou plnou a silnou chuť, která příjemně ladí s nízkým obsahem zbytkového cukru vína.
S čím konzumovat Lambrusco?
Je vhodné jej konzumovat jak samostatně, tak s mnoha druhy jídel. Mezi nejčastější kombinace patří spojení Lambrusca a pizzy, které si Italové dopřávají poměrně často.
Mezi další jídla vhodná k těmto vínům patří ryby, kvalitní šunka, červené maso, grilovaná zelenina nebo i silný hovězí vývar.
Jak servírovat Lambrusco?
Při servírování Lambrusca je velice důležité dbát na teplotu vína. Je vhodné jej podávat při 5 °C. Je proto možné jej nechat i přes noc v lednici, aby pořádně vychladlo.
Naléváme jej do vysokých sklenic na perlivá a šumivá vína, abychom nechali vínu prostor pro šumění.
Cena Lambrusca je velice pohyblivá. Za jednu láhev můžete zaplatit 60, ale i několik stovek korun.
Autor: Marie Graclíková, Foto: Pixabay