Letošní nevídané mrazy, které postihly celou Evropu, ohrožují úrodu vinné révy. Kvůli přílivu arktického vzduchu se na nás svalily teploty pod – 15 °C, které vinařům komplikují práci. Vytrvalejší mrazy mohou vinou révu trvale poškodit a ohrozit tak úrodu.
Vinná réva je velmi odolná vůči mrazům a na naše podnebí se zvládá dobře adaptovat. Hlavním problémem jsou vysoké výkyvy teplot (zhruba o 10 °C). Réva v teplejších dnech přechází z vegetačního (klidového) období do normálního režimu, ve kterém začíná produkovat výhonky. Ty v následujících dnech výkyvem teploty umrznou a oslabují tak celou rostlinu.
Nízké teploty vinaři vítají, jelikož částečně ničí škůdce ohrožující révu. Problémem však jsou dlouhodobější mrazy pod – 15 °C, které jsou pro některé keře, v kombinaci s výkyvem teplot, likvidační.
Svou roli hraje i fakt, že každá odrůda je jinak odolná vůči nízkým teplotám. Například odrůdy Rulandské šedé nebo Ryzlink rýnský zvládá nízké teploty lépe než např. Müller Thurgau. Vinaři by také velice ocenili větší sněhovou pokrývku, která působí jako přírodní izolant a chrání keř před zákeřnými mrazy.
Prostříhávání keřů letos proběhne později
Práce vinařů je letos dost ztížená. Kvůli mrazivé zimě jsou vinaři omezováni v jednom z nejdůležitějších úkonů – prořezávání révy. V toto období je nutné odstranit starší části rostliny a přebytečné výhonky, které keři ubírají sílu do další sezóny.
Kdyby řez neproběhl, rostlina by začala plodit velmi malé a postupně i poškozené hrozny, což by mohlo snížit celkovou úrodu.
Velká námraza na jednotlivých částech vinné révy znemožňuje čistý řez keřem tak, aby nebyly poškozeny další části rostliny. Celkově se jedná o velmi náročnou práci, kterou je nutné vykonávat ručně a letošní podmínky ji dělají ještě těžší. Většina vinařů proto přesouvá tuto povinnost na klidnější počasí.
Autor: Marie Graclíková, Foto: PixaBay.com