Šampíčko, bublinky, šáňo. Kdo by jej nemiloval? Požitek z bublinek umocňuje kouzlo výjimečné příležitosti. Oslava padesátin, zásnub, Nového roku… Ten povznášející a luxusní pocit. Ne každé šumivé víno ovšem můžeme označit jako šampaňské. A to ani na honosném večírku.
Víte, jaký je rozdíl mezi různými druhy perlivých a šumivých vín? Máte jasno v tom, co pijete? Jestli je to italsky laděné prosecco, sekt, španělská cava, burgundský crémant nebo drahé šampaňské z oblasti Champagne? A co o tom slavném šampaňském vlastně víte?
1. Champagne je terminus technicus, kterým lze podle zákona označit pouze víno pocházející z francouzské oblasti Champagne – Ardenne, která leží asi sto kilometrů východně od Paříže.
2. Vyrábí se tak, že se v lahvi vyvolá sekundární kvašení vína, čímž vzniká oxid uhličitý. Jedná se však pouze o tři odrůdy: Rulandské modré, mlynářka a Chardonnay.
3. Traduje se, že šampaňské stvořil francouzský mnich Dom Pierre Pérignon 4. srpna 1693. Není to pravda.
4. Ideální teplota k podávání je mezi 8 a 9°C. Ideální společnost k podávání… si doplní každý sám.
5. Nejpřísnější vinařské právo na světě má Francie, což vás asi nepřekvapilo. Vinaři si také stěžují na obrovskou míru byrokratické zátěže. Nad papírem stráví skoro stejně času jako na vinici.
6. Až budete mít chuť na trochu marnivého luxusu, napusťte si vanu šampaňským. Podle vzoru Marilyn Monroe na to budete potřebovat 350 lahví. Nezapomeňte to pak dát na Instagram!
7. Zdá se vám to moc? Marylin byla žabařka, během tenisového turnaje ve Wimbledonu se za dva týdny spotřebuje 28 000 lahví. (Není upřesněno, kolik z toho se nalije do vany a kolik se vypije.)
8. Plýtvání? Nic proti tomu, co se šampaňským dělali angličtí gentlemani v 19. století. Že nevíte? Pulírovali si s ním boty.
9. Marylin vám nic moc neříká, James Bond je váš hrdina? Ten je skutečným milovníkem šampaňského, dopřává si jej 35x za film. Vypil více šampaňského než martini. Romantické duše si možná vzpomenou i na kultovní snímek Casablanca a další filmový štěk luxusního šampaňského na stříbrném plátnu: „Pokud je mi nabízeno Veuve Clicquot, tak zůstanu.“
10. Šampaňské má v sobě třikrát více oxidu uhličitého než pivo. V 750 ml lahvi se nachází 49 milionů bublinek. Ale počítat to nezkoušejte – ani když jste ještě střízliví.
11. Že je to vážně hodně, to si můžete ověřit v rychlosti, kterou vyvine vystřelená zátka – 64 km za hodinu. Uletět může i víc než 50 metrů.
12. Kdo má peníze na rozhazování a zrovna si nebrousí zuby na luxusní nemovitost nebo autíčko, může si pořídit lahev šampaňského Taste of Diamonds za dva miliony dolarů.
13. Podle výzkumů prý šampaňské pozitivně působí na paměť. Ale už si nepamatujeme, kde jsme to četli.
14. Různé velikosti lahví na šampaňské mají různá jména. Biblická.
15. V kolik byste tak řekli, že je ideální čas nalít si sklenku šampaňského? Winston Churchill si myslel, že každý den dopoledne v jedenáct.
16. I šampaňské je, podobně jako spousta jiných plodin, ohrožené globálním oteplováním. Ještě před 15 lety bylo vinobraní v první polovině října. Dnes je to o měsíc dřív. A co s tím souvisí? Že z hroznů se pomalu vytrácí typická kyselost a že se Francouzi bojí, aby se výroba šampaňského pomalu nepřesunula do Anglie…
Autor textu: Nina Teodorová; zdroj fotografie: pixabay.com, zdroj: https://www.seriousfacts.com/champagne-facts/