Není tomu zas tak dávno, kdy byli lékaři výhradně proti tomu, aby si diabetici dopřávali víno. Postupně se svou přísností povolili a přiznali, že krom příliš velkého počtu kalorií proti němu vlastně nic nemají. Moderní přístup dokonce pozvolna doporučil sledování etiket, vhodného výběru bílého suchého vína a výroby vinného střiku. Nejnovější výzkumy přinesly ještě více šokující záležitost.
Resveratrol, který naleznete v červeném víně, pozitivně působí na slinivku, snižuje hladinu cukru v krvi a podporuje tvorbu inzulinu. Bohužel tato skutečnost má jeden háček. U lidí se se do mozku (který pak odešle příkaz do slinivky) dostane jen stěží. Aby došlo k nějakému pozitivnímu efektu, museli byste vypít několik láhví vína, což pak náležitě vylučuje pozitivní efekt.
Vědci z Univerzity v Rakousku však prezentovali ještě další studii, v níž prokázali, že červené víno, hrozny i šťáva z červeného hroznového vína vedle resveratrolu obsahují i polyfenoly, které dokáží udržet tu správnou hladinu v krvi jako standardní diabetické léky.
Co jsou to polyfenoly?
Tyto antioxidanty tělu pomáhají regulovat hladinu cukru v krvi, čímž pomáhají předejít vzniku cukrovky. Vědci dokonce srovnávali účinky vína s léky a s překvapením zjistili, že látky ve víně působí minimálně stejně efektivně, jako léky určené k léčbě cukrovky. Po tomto zjištění odborníci svou pozornost obrátili směrem k vínu a začali testovat různá vína. V konečném výsledku pak potvrdili, že více efektivní je červené víno.
Jenomže červené víno je zase více kalorické …
Jak se tedy k tomuto problému postavit?
Vědci nakonec přišli s šalamounským doporučením. Pití červeného vína v malém množství je vskutku zdraví prospěšné a není zapotřebí se tomu vyhýbat, spíše naopak. Při popíjení vína je však nutné počítat s jeho kalorickou hodnotou a pokud si chcete dopřát víno, měli byste jinde z jídelníčku odebrat na kaloriích. Také mějte na paměti, že pokud budete pít víno ve velkém množství a ještě k tomu často, zlepšení cukrovky rozhodně nedosáhnete, naopak dojde ke zcela opačnému efektu a navíc ještě i několik kilogramů přiberete.
Co ještě o konzumaci vína řekli odborníci?
Konzumace vína u jídla je typická pro středomořskou stravu, u níž bylo prokázáno, že má pozitivní vliv na kvalitu života a pozitivně působí na riziko vzniku chronických onemocnění. Pakliže chcete být zdraví, dopřejte si proto tradiční středomořskou stravu, jejíž součástí je i konzumace kvalitního vína.
Autor textu: Lukáš Uher; zdroj fotografie: pixabay.com